Infolinia 727 906 848

Efektywność treningu zależy od wielu czynników — począwszy od maksymalnego zaangażowania i systematyczności, aż po odpowiedni dobór ćwiczeń oraz obciążeń. Właściwa suplementacja zajmuje stosunkowo wysokie miejsce na tej liście. W tej sekcji naszego sklepu internetowego znajdziesz odżywki białkowe dostępne w wielu różnych wariantach. Są one stosowane zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i amatorów niezależnie od dyscypliny.

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe dla osób aktywnych fizycznie

Odżywki białkowe stosowane są przez sportowców ze wszystkich dyscyplin — począwszy od sportów siłowych i wydolnościowych, jak i dyscyplin drużynowych na każdym poziomie zaawansowania. Stanowią one również wartościowy dodatek do diety wszystkich osób aktywnych fizycznie. Proteiny wykazują działanie antykataboliczne, chroniąc mięśnie przed rozpadem pod wpływem wysiłku. Produkty tego typu ograniczają również uczucie znużenia po treningu. Przyczyniają się także do wzmocnienia kości — dlatego właśnie stanowią one cenne uzupełnienie jadłospisu.

Po co nam właściwie białko?

Najważniejszą rolą białka w organizmie jest przede wszystkim funkcja budulcowa. Podstawowym zadaniem odżywek białkowych jest zwiększanie i utrzymywanie masy mięśniowej, która przekłada się na efektywność treningu oraz sprawność organizmu. Stanowią one źródło aminokwasów, które odpowiadają między innymi za regenerację komórek. Wspomagają one również metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Jednak nie tylko nasze mięśnie są zbudowane z białek, a również narządy wewnętrzne, ścięgna, skóra, włosy czy paznokcie. Ponadto białka pełnią ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wielu układów, takich jak: trawiennego, odpornościowego czy krwionośnego. Mają również ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną oraz w skrajnych sytuacjach mogą być źródłem energii.

Z czego zbudowane jest białko?

Białka zbudowane są z aminokwasów i występują w każdym żywym organizmie. Aminokwasy z kolei dzielą się na dwie podstawowy grupy: endogenne, czyli te, które nasz organizm wytwarza samodzielnie oraz egzogenne, które musimy dostarczyć z zewnątrz - z pożywieniem lub w formie suplementacji. Właśnie dlatego tak ważne są przemyślana i zróżnicowana dieta oraz dobór odpowiednich suplementów, takich jak odżywki białkowe.

Odpowiednia ilość białka w diecie

Na każdym kroku słyszymy o tym, jak ważny jest bilans kaloryczny - oczywiście, jest, ale warto również zwrócić szczególną uwagę na "jakość" spożywanych kalorii. Spożywane kalorie dzielą się na trzy podstawowe grupy makroskładników: węglowodany, tłuszcze oraz białka - skupmy się właśnie na nich.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia potrzebują jedynie "śladowych" ilości białka, oscylujących w granicach od 0,8 do 1 g na kilogram masy ciała. Odżywki białkowe nie będą im szczególnie potrzebne, gdyż swoje zapotrzebowanie na ten makroskładnik z łatwością przyjmą wraz z pożywieniem. Druga grupa osób, to osoby aktywne fizycznie. Tutaj zapotrzebowanie na białko znacznie wzrasta i wymagania przyjmowania ok. 1,4 - 2,2 g na kilogram masy ciała.

Górny przedział (powyżej 1,8 g) jest zarezerwowany dla osób w trakcie budowania masy mięśniowej oraz w okresie redukcji. W szczególności osoby dążące do utraty wagi powinny zadbać o wysoką podaż białka. Przede wszystkim aminokwasy zawarte w białku chronią tkankę mięśniową przed katabolizmem, czyli niepożądaną stratą suchej masy mięśniowej, zamiast tłuszczu. Ponadto wysoka zawartość białka w posiłkach powoduje, że są one bardziej syte, dzięki czemu niwelujemy nieprzyjemne uczucie głodu, towarzyszące dietom odchudzającym.

Pełnowartościowe źródła białka

Biorąc pod uwagę pochodzenie białka, możemy je podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to pełnowartościowe źródła białka, czyli te, które cechują się pełnym profilem aminokwasowym, zawierającym wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Krótko mówiąc jest to pożywienie pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryby, jaja, nabiał. Do tej grupy może również zaliczyć odżywki białkowe na bazie białka serwatkowego (nabiał). W naturze istnieją także wyjątki - pełnowartościowym źródłem może być białka pochodzenia roślinnego, takie jak soja.

Druga grupa to białka pochodzenia roślinnego, czyli niepełnowartościowe źródła białka. Dlaczego nie są pełnowartościowe? Ponieważ w swoim składzie nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych, a czasami nie zawierają nawet jednego. Do tej grupy można zaliczyć: rośliny strączkowe, ryż, kasza, owsianka, ziemniaki, pieczywo czy orzechy.

Dieta opiewająca w braki któregoś z aminokwasów egzogennych może prowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w skrajnym przypadkach nie jest w stanie nawet podtrzymywać życia! Czy w takim razie weganie są skazani na zaburzenia spowodowane swoją dietą? Nic bardziej mylnego!

Białko w diecie wegańskiej

Brak świadomości spożywanych makroskładników rzeczywiście może prowadzić do różnych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Weganie oraz wegetarianie powinni zwrócić szczególną uwagę na ten, jakże ważny składnik diety. Na szczęście popularność diety wegańskiej przyniosła ze sobą również wiele treści naukowych oraz przyciągnęła uwagę producentów suplementów diety i odżywek dla sportowców.

Oprócz soi, która jest jednym z nielicznych pełnowartościowych źródeł białka pochodzenia roślinnego, istnieje możliwość łączenia kilku niekompletnych źródeł, aby finalnie uzyskać pełny aminogram spożywanych posiłków. Najpopularniejsze z połączeń to: orzechy z ziarnami (np pełnoziarniste pieczywo posmarowane masłem orzechowym), ciecierzyca ze słonecznikiem czy ryż z fasolą.

Do czego wykorzystać odżywkę białkową?

Tutaj możliwości jest wiele. Odżywki białkowe to świetna baza dla shake’a proteinowego — wystarczy dodać mleko, choć dobrym pomysłem są także ulubione owoce. Produkty z tej kategorii możesz także wykorzystać do tego, by wzbogacić słodkie śniadania i desery — idealnie sprawdzą się w owsiance, naleśnikach, a nawet wypiekach. Pełen zakres informacji odnośnie składu poszczególnych artykułów z tej sekcji naszego sklepu internetowego znajdziesz w opisach naszych produktów. Zapraszamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.